Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Efekt rykoszetu światopoglądowego
#1
Kolejny temat z cyklu błędów poznawczych, bo mimo wszystko należy kultywować racjonalizm i naukowy totalitaryzm w odpowiedzi na postępującą postprawdę.


W 2010 r. naukowcy politolodzy Brendan Nyhan i Jason Reifler, przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach ludzi:
  • pierwsza grupa miała za zadanie przeczytać artykuły mówiące o tym, że Irak miał bronie masowego zniszczenia przed inwazją USA w 2003 r.
  • druga grupa poza przeczytaniem wspomnianych artykułów potem przeczytała raport rządowy z 2004 (Duelfer Report) twierdzący, że Irak nie miał wspomnianych broni masowego zniszczenia.
Wnioski były zaskakujące – w pierwszej grupie odsetek ludzi wierzących w to, że Irak posiadał bronie masowego zniszczenia przed inwazją wyniósł 34%. Natomiast w drugiej grupie, która dodatkowo miała za zadanie przeczytać raport rządowy odsetek osób wierzących wynosił… 64%.
Warto dodać, że grupy składały się z osób o poglądach konserwatywnych.

Inne badanie było przeprowadzone wśród republikanów wierzących, że Saddam Hussein był wplątany w atak terrorystyczny 11 września 2001 roku. Dostarczono im dowody, że nie było takiego związku, włącznie z cytatem prezydenta George’a Busha. Jedynie 2% uczestników zmieniło swoje przekonanie. Znakomita większość uczestników wiązała Irak z atakiem 11 września, używając szeregu argumentów w celu odparcia przedstawionych im dowodów. Najczęściej używanym manewrem było wzmacnianie swojego nastawienia poprzez przytaczanie argumentów popierających dotychczasowy światopogląd (efekt potwierdzenia), oraz ignorowanie faktów z nim niezgodnych (efekt zaprzeczenia). Ten proces powodował w końcowym efekcie dalsze wzmocnienie istniejących mylnych poglądów.

Jest to tak zwany efekt rykoszetu światopoglądowego. Efekt potwierdzenia sprawia, że łatwiej przyjmuje się informacje, które są zgodne z naszymi wcześniejszymi poglądami. Efekt rykoszetu następuje, gdy znajdzie się informację niezgodną z poglądami. W obu przypadkach mózg chroni cię przed świadomością bycia w błędzie.
Efekt rykoszetu światopoglądowego sprawia, że poprzez przeczytanie informacji sprzecznej z naszymi poglądami, wiara i pewność naszych poglądów wzrasta. Należy wspomnieć że występuje to również u osób silnie wierzących (np. gnostyczni "silni" chrześcijanie).

Opisany wyżej efekt jest najsilniejszy u osób o mocno zakorzenionych poglądach (wspomnę tutaj o pewnym użytkowniku forum). Łatwiej jest skorygować błędną informację u ludzi, którzy nie mają jeszcze mocnej opinii w kwestiach światopoglądowych. To sugeruje, że powinniśmy koncentrować się na niezdecydowanej większości, zamiast marnować czas na przekonywanie zatwardziałej w swoich poglądach mniejszości.

[Obrazek: Bn3Jsrv.png]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości