Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Kolorowe życie w wodach Antarktydy
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, pod lodem w wodach Antarktydy jest bardzo kolorowo. Naukowcy z Australian Antarctic Division (ADD) za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego (ROV) nagrali urzekający film.

[Obrazek: naukowcy-wierca-dziure-w-lodzie.jpg]

Kiedy myślimy o przybrzeżnym środowisku antarktycznym, do głowy przychodzą nam takie zwierzęta-ikony jak pingwiny, foki czy walenie. To nagranie pokazuje, jak produktywny, kolorowy, dynamiczny i bioróżnorodny jest ten habitat. Żyją tu gąbki, kikutnice, jeżowce, strzykwy i rozgwiazdy. Bytują one w wodzie, która przez cały rok ma temperaturę -1,5°C i przez 10 miesięcy w roku jest przykryta 1,5-m warstwą lodu. Od czasu do czasu przepłynie tędy góra lodowa i zniszczy pechową społeczność. W większości przypadków lód morski chroni jednak [dobrze] przed szalejącymi wyżej burzami, tworząc stosunkowo stabilne środowisko, gdzie bioróżnorodność może rozkwitać.

[Obrazek: antarktyczny-ekosystem-378863ce6683354e7...407007.jpg]

Film można obejrzeć TUTAJ. Warto!

Źródło
Odpowiedz
Bardzo ciekawy temat, też nie sądziłem, że pod tą warstwą lodu tętni życie. To dowodzi, że natura poradzi sobie w każdym niekorzystnym miejscu oraz warunkach i jak mało wiemy o naszej planecie. Film o dziwo mi nie działa, więc nie obejrzę, ale sam screen mnie zaintrygował i wywołał pozytywne emocje :') 

Sądzę też, że skoro jest tam tak kolorowo, to może Antarktyda jest błędna z nazwy. Co jeśli serio pod tą warstwą lodu, kiedyś był stały kontynent? Słyszeliście powieści o Atlantydzie, która miałaby być w miejscu Antarktydy? 
[Obrazek: 2rm5fkm.png]
[Obrazek: 2mfew4g.png]

Mój kanał na Youtube
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości