Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dlaczego nauka jest najbardziej obiektywna
#1
Niestety nadal spotykam się z nieprawdziwymi stwierdzeniami dotyczącymi świata naukowego. Warto więc wyjaśnić, jak to wszystko działa i dlaczego nie ma bardziej obiektywnego źródła wiedzy. 

Mit 1: Nauka wymaga wiary jak wszystko inne. Ty wierzysz panom w białych fartuchach, a ja nie. 

Fakt: W nauce o jakiejkolwiek wierze nie ma mowy. Jeśli dana praca naukowa będzie pozbawionym dowodów wyrazem "wiary", nikt nie potraktuje jej poważnie. 

Załóżmy, że naukowiec z Polski dokonuje przełomowego odkrycia. Opisuje swoje obserwacje POPARTE DOWODAMI za pomocą pracy naukowej. Następnie inni naukowcy z instytutu badawczego dokonują naukowej recenzji pracy. Polega to na tym, że wyszukują w pracy wszelkich błędów, luk, niepoprawnych metodologii, przekłamań, skrzywień ideologicznych. Gdy ich recenzja będzie pozytywna, naukowiec z dumą może udać się do prestiżowego pisma naukowego (np. Science). Takie pismo przyjmując pracę, dokonuje własnej analizy. Jeśli uzna ją za obiecującą, wymazuje z niej dane o autorach i jako anonimowy dokument przesyłają do różnych placówek badawczych na całym świecie, gdzie eksperci z całego globu dokonują recenzji naukowej. Gdy będą one pozytywne, pismo podejmuje decyzję o zamieszczeniu pracy na swoich łamach. Dzięki czemu zapoznają się z nią wszyscy. 

Przyznacie chyba, że taki system ogranicza ryzyko błędu do minimum. Także o spisku nie może być mowy. 

Mit 2: Nauka to nie wszystko.
 
Fakt: Nauka zajmuje się badaniem, analizowaniem i opisywaniem rzeczywistości, więc może zająć się dowolną dziedziną życia. Dlatego znajdziemy zarówno naukowców matematycznych jak i psychologicznych. 

Jest jednak jeden haczyk. Nauka posługuje się precyzją i dowodami. Dziedziny wiedzy takie jak astrologia czy kreacjonizm nie są nauką, tylko pseudonauką. A na temat tego, jak oszukuje nas pseudonauka, jest wiele ciekawych prac naukowych. ;-)

Mit 3: Naukowcy to oderwani od rzeczywistości dziwacy.

Fakt: Zdecydowana większość naukowców to normalni ludzie jak każdy inny. Posiadają swoje potrzeby, empatię i życie prywatne. Różnią się tylko tym, że karierę zawodową poświęcają badaniu pewnego zjawiska i prawdopodobnie wiedzą o nim znacznie więcej niż przeciętny zjadacz chleba. Jeśli naukowcy są zgodni co do tego, że bicie dzieci jest szkodliwe, znaczy, że zostało do bardzo dobrze sprawdzone, a rodzic posiadając inną opinię po prostu się myli. 

Mit 4: Nauka jest bez serca

Fakt: Wiele badań naukowych jest prowadzona z myślą rozwiązania danego problemu. GMO może rozwiązać niedobór składników odżywczych w biednych rejonach globu, energia odnawialna może ocalić naszą planetę przed katastrofą ekologiczną, a szczepionki pomagają wybijać groźne choroby. To dzięki nauce obecnie możemy skutecznie leczyć większość typów depresji, schizofrenii, czy zaburzeń koncentracji uwagi. To właśnie naukowcy radzą, co mówić poszkodowanej osobie, by nie było jej przykro. 

Naukowcy chcą naprawiać świat. Nie potrzebują do tego oderwanej od rzeczywistości ideologii. Wystarczą fakty. 

Niesamowitym jest, że każdy atom naszego ciała pochodzi z gwiazdy, która eksplodowała. Atomy w naszej lewej ręce prawdopodobnie pochodzą z innej gwiazdy niż te w prawej. To najbardziej poetycka rzecz w fizyce: wszyscy jesteśmy gwiezdnym pyłem. Nie było by nas, jeśli gwiazdy by nie eksplodowały, ponieważ pierwiastki: węgiel, azot, tlen, żelazo, wszystko, co jest istotne dla ewolucji, nie zostało stworzone u zarania czasu. Powstały one w nuklearnych paleniskach gwiazd, które były na tyle uprzejme by eksplodować, żeby te pierwiastki mogły się znaleźć w naszych ciałach. Gwiazdy umarły byś mógł być tu dzisiaj. - Lawrence M. Krauss 
Odpowiedz
#2
Nauka jest potrzebna światu to prawda .
[Obrazek: wp1qh6ga3pkz.gif]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości