Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

ASMR
Prawie naukowy temat o sztuce relaksu.

Autonomous sensory meridian response, czyli co?

ASMR to zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Charakter i kwalifikacja zjawiska ASMR została przebadana naukowo jako mająca pozytywny wpływ na wyciszenie, poprawę zasypiania oraz walkę z lękami. Z przeprowadzonych badań wynika że aż 97% ludzi korzystających z tej formy relaksu, wykorzystuje ASMR tuż przed pójściem spać.

Wyzwalacze ASMR i filmiki na YouTube

Zjawisko nie jest jakoś relatywnie nowe i nieznane, dlatego, że istnieje wiele filmików na YouTubie które w założeniu mają wywołać przyjemne ciarki na całym ciele. Sam oglądałem wiele filmów ASMR i muszę przyznać, że uczucie jest wspaniałe. Poza tym są również filmiki typu roleplay, gdzie wcielamy się w jakąś rolę (np. klient u fryzjera). Do najczęstszych "wyzwalaczy ASMR" należą zdania wypowiedziane łagodnym szeptem, delikatne skrobanie, szuranie, stukanie, etc.

Nauka o ASMR

Niestety ale zjawisko ASMR nie jest zbyt dobrze przebadane ze względu na to, że nie każdy jest w stanie tego doświadczyć. Nie wykazano żadnych negatywnych skutków ASMR, a ludzie, którzy używają tej techniki stosują ją jako formę relaksu np. przed snem.
Brakuje naukowych dowodów, które potwierdzałyby istnienie leczniczych lub też szkodliwych efektów ASMR. Wszelkie sygnały pochodzące od wielomilionowego grona zwolenników ASMR są subiektywnymi opiniami, które nie mają jak dotąd potwierdzenia naukowego. Nie można zatem naukowo dowieść skuteczności ASMR ani też wykazać istnienia jakichkolwiek niebezpieczeństw związanych z tym zjawiskiem.

Więcej na:
Ja osobiście używam ASMR do relaksu. Pomaga mi np. odpocząć wieczorami xP Zjawisko było mi już wcześniej znane, ale fachowo jak się nazywa oraz to, że można je wywołać ręcznie dowiedziałem się jakoś miesiąc temu.
qwertz

whoever now is knocking on your door, is what you truly hope to owe
i'll fly like you. here's a promise now
i'll fly like you~
Odpowiedz
Ja niestety należę do ludzi, którzy nie doświadczają ASMR. Filmy przeznaczone do tego u mnie nie wywołują żadnych objawów poza ewentualnym znudzeniem. xd
Odpowiedz
Rozumiem. Akurat nie każdy może doświadczać tego zjawiska, więc filmy zwyczajnie nużą.

Ja np. bardzo uwielbiam dźwięk stukania w plastikowy kubeczek <3
qwertz

whoever now is knocking on your door, is what you truly hope to owe
i'll fly like you. here's a promise now
i'll fly like you~
Odpowiedz
ASMR na ogół nie odczuwam, ale uruchamia mi się to gdy ktoś goli mi włosy golarką i przechodzi z jednego boku głowy na drugi. Czuję wtedy nie tylko przyjemne mrowienie ale takie jakby łaskotanie w srodku, zwłaszcza w okolicach głowy, klatki piersiowej i pleców.
[Obrazek: 18KVW7R.png]
[Obrazek: hK44ha6.png]
[Obrazek: windows_10_user_bar_by_cristiandante20-d9eebf8.png]
[Obrazek: 89nQrS.gif]
[Obrazek: ocsIXD.png]
[Obrazek: lUF3xAC.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości