Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Empatia - błogosławieństwo czy przekleństwo?
W dzisiejszym świecie, pełnym: oszustwa, kłamstwa, chamstwa, bezmyślności, niewrażliwości, chciwości, chytrości, cynizmu, obłudy, głupoty, okrucieństwa, nietolerancji, nie akceptacji, a najprościej mówiąc egoizmu, coraz bardziej zanika jedna cecha, która ułatwia nam komunikację i utrzymywanie głębokich relacji z człowiekiem - empatii. Czym jest empatia? Cecha ta charakteryzuje się umiejętnością współodczuwania i rozumienia drugiej osoby w trudnej sytuacji, jej zachowań, uczuć, intencji. Niektórzy ludzie mają tak rozwiniętą tą cechę, że potrafią spojrzeć na pewne rzeczy z perspektywy drugiej osoby. Mówimy wtedy o tak zwanej empatii poznawczej, natomiast zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób nazywamy empatią emocjonalną.

Jeśli chcesz przekonać się jak bardzo jesteś empatyczny, warto zrobić sobie krótki test. 

Mój wynik wyniósł 24 punkty, czyli zaliczam się do ludzi o wysokim poziomie tej cechy. Zauważyłem, że dość często, gdy ktoś z mojego otoczenia ma zły nastrój, też jestem podenerwowany. Zdarza mi się rozróżnić, gdy ktoś jest ze mną szczery, kiedy kłamie lub jego intencje są przeciwko mnie. Umiem wczuć się w sytuację swoich bliskich kolegów/koleżanek i umiem postrzegać świat ich oczami. To bardzo rzadka umiejętność i cieszę się, że ją posiadam. Wiele ludzi usiłuje czytać cudze myśli, ale rzadko kiedy próbują wglądać w ludzkie serca. 

Myślę, że empatia w głównej mierze zależy od wrażliwości. Pod tym kluczowym słowem mieścić mogą się także takie cechy charakteru jak: prawda, prawość, uprzejmość, inteligencja, współczucie, łagodność, miłosierdzie, tolerancja, akceptacja, dziecinne postrzeganie świata, bezinteresowność, wielkoduszność, ofiarność, poświęcenie. Czym więcej pozytywnych cech charakteru się posiada, tym większe prawdopodobieństwo, że jest się człowiekiem o rozwiniętej empatii. 

Współczucie możemy kształcić na kilka sposobów. 

- Wgląd w swoje emocje i zachowania. Aby zrozumieć innych, należy najpierw zrozumieć siebie. Mowa tu nie tylko o przemyśleniach i wypowiadanych zdaniach, ale także o mowie własnego ciała, gestykulacji, sygnałach niewerbalnych. Jeśli podczas rozmowy pokazujemy znudzenie, to nasz rozmówca nie będzie nam ufał. 

- Umiejętność słuchania jest kluczem do bycia empatycznym. Często problemy z brakiem współczucia, może być fakt, że słyszymy, a nie słuchamy odbiorcy. Jeśli nie słuchamy aktywnie, problemy i przeżycia drugiej osoby nie dotrą do naszej świadomości. Często wiąże się to, z niezainteresowaniem tematem. 

- Wizualizacja to kolejny sposób zrozumienia drugiego człowieka. Co zrobiłbym na jego/jej miejscu? 

- Brak koncentracji to kolejny powód, dla którego nie rozumiemy bliźniego. Często myślimy o rzeczach, które mamy zrobić w ciągu dnia, o swoich problemach i przeżyciach. Aby móc zacząć pomagać innym, najpierw należy pomóc sobie! 

Chcę jednak zastanowić się nad kluczowym pytaniem napisanym w temacie. Myślę, że posiadanie takiej zdolności jest naprawdę piękne. Nie każdy potrafi zrozumieć bliźniego, często myślimy o sobie, o swoich planach, zapominając o potrzebach drugiej osoby. Osoby o tym talencie, z reguły otaczają się większą ilością przyjaciół, ufają im i przychodzą z prośbą o pomoc. Z drugiej strony, to może być naprawdę bolesne, przeżywać to samo co nasz najbliższy przyjaciel, przyjaciółka. Widząc czyjś punkt widzenia, możemy ukierunkowywać go/ją na właściwe ścieżki, jednakże nie zawsze ta osoba nas posłucha. Często możemy poczuć się bezsilni, że nie jesteśmy pomocni i możemy obwiniać siebie za coś, za co wcale nie powinniśmy. 
[Obrazek: 2rm5fkm.png]
[Obrazek: 2mfew4g.png]

Mój kanał na Youtube
Odpowiedz
18 punktów
"18-10 punktów – mocna empatia
Empatia jest twoją mocną stroną. Często zdarza ci się współodczuwać i nie stanowi dla ciebie problemu zrozumienie zachowania kogoś, kto działa w niezgodzie z twoimi zasadami. Empatia pomaga ci dobrze komunikować się z innymi i wiesz, jak ją wykorzystać. Potrafisz nawiązywać bliskie i głębokie relacje z innymi."
master of comedy
Odpowiedz
(24-12-2016, 14:44)Hatebz napisał(a): 18 punktów
"18-10 punktów – mocna empatia
Empatia jest twoją mocną stroną. Często zdarza ci się współodczuwać i nie stanowi dla ciebie problemu zrozumienie zachowania kogoś, kto działa w niezgodzie z twoimi zasadami. Empatia pomaga ci dobrze komunikować się z innymi i wiesz, jak ją wykorzystać. Potrafisz nawiązywać bliskie i głębokie relacje z innymi."

Owszem, zgadzam się. Myślę, że jesteś człowiekiem empatycznym, nie jesteś egoistą i chętnie pomagasz innym.

Mój kanał na Youtube
Odpowiedz
24/30, aka bardzo mocna empatia.

Czasami żałuję, że jestem aż tak empatyczny, ale z jednej strony dzięki temu więcej osób mi ufa.
[Obrazek: BYfKDfF.png]
Odpowiedz
Miałem podobnie jak Ezel w okolicach 24 punktów.

Czasem czuję się o wiele gorzej przez to, że ktoś czuje się źle i nie jest mi z tym najlepiej, ale przynajmniej mogę się wczuć w drugą osobę i spróbować jej pomóc.

Nawiasem mówiąc, bardzo zaintrygował mnie pierwszy akapit tekstu...

(24-12-2016, 12:54)legendofyoshi14 napisał(a):
W dzisiejszym świecie, pełnym: oszustwa, kłamstwa, chamstwa, bezmyślności, niewrażliwości, chciwości, chytrości, cynizmu, obłudy, głupoty, okrucieństwa, nietolerancji, nie akceptacji, a najprościej mówiąc egoizmu, coraz bardziej zanika jedna cecha, która ułatwia nam komunikację i utrzymywanie głębokich relacji z człowiekiem - empatii.

Skąd masz pewność że kiedyś empatia była bardziej obecną cechą wśród wcześniejszych pokoleń? Nie żyłeś przecież w tych czasach, poza tym nie tylko dzisiejszy świat jest pełen oszustwa (kłamstwa), chamstwa, bezmyślności, chciwości (chytrości), itp., tyczy się to także okresu sprzed 100 lat i dalej:
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/04...esc-miesa/
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2013/01...y-student/
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/01...ej-polsce/
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09...jak-bydlo/
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/01...ospolitej/

Tak było kiedyś. Ogółem polecam stronę, która dobitnie obala mit "kiedyś było lepiej". Żyjemy w epoce postprawdy, gdzie większą rolę odgrywają emocje, aniżeli fakty - i prawdziwie pożądaną sztuką jest odróżnić prawdę od manipulacji.
Odpowiedz
Stwierdziłem, że dzisiejszy świat jest naładowany tymi negatywnymi cechami, że jest coraz więcej egoistów i pesymistów. Nie wspominałem o tym, że kiedyś było lepiej. 

Artykuły przeczytam później, bo są dość ciekawe. Szkoda, że na wszystko brakuje czasu )':

Mój kanał na Youtube
Odpowiedz
"Stwierdziłem, że dzisiejszy świat jest naładowany tymi negatywnymi cechami, że jest coraz więcej egoistów i pesymistów. Nie wspominałem o tym, że kiedyś było lepiej

W dzisiejszym świecie, pełnym: oszustwa, kłamstwa, chamstwa, bezmyślności, niewrażliwości, chciwości, chytrości, cynizmu, obłudy, głupoty, okrucieństwa, nietolerancji, nie akceptacji, a najprościej mówiąc egoizmu, coraz bardziej zanika jedna cecha, która ułatwia nam komunikację i utrzymywanie głębokich relacji z człowiekiem - empatii..."

Fragmenty które pogrubiłem wydają mi się sprzeczne. Może nie twierdzisz bezpośrednio, że kiedyś było lepiej, ale na pewno przekazujesz, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej (postępujący spadek).

Przeglądając powyższe artykuły które ci wysłałem łatwo można się dowiedzieć, że wcale nie jest więcej egoistów i pesymistów. Empatia nigdy nie zanikała, a nawet bym rzekł, że ludzie mają w sobie więcej empatii.

Nie dajmy się omamić postprawdzie. Wiele mediów, w tym prawicowych mówi nam, że kiedyś było lepiej - to jest oczywista nieprawda. W dodatku media lubią nagłaśniać sytuacje negatywne, gdyż takie się po prostu sprzedają. Media rzadko kiedy mają możliwość przekazać wszystkie informacje, dlatego wybierają te najważniejsze - często negatywne.
O tym, że postprawda kwitnie i ma się dobrze może świadczyć to, że wiadomość, jakoby papież Franciszek popierał Donalda Trumpa w wyborach w USA - http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata...92766.htmlhttp://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5...pa,,3.html
Odpowiedz
Może masz rację z tym, że ludzie mają większą empatię niż kiedyś, ale według mnie egoistów i negatywnych cech, które wymieniłem wyżej, też nie brakuje. Na naszym globie jest siedem miliarda osób :') Czym więcej ludzi, tym więcej problemów.

Wiele redaktorów nie postępuje zgodnie z zasadą dziennikarską, oszukuje, poddają w większości przypadków negatywne informacje. Chcą wzbudzić zainteresowanie odbiorcy. Dziennikarze zamiast podawać konkretne fakty przekształcają je w rozbudowane opinie, często mające za cel zmienić czyjś punkt patrzenia.

Tutaj: Czym się różni informacja od opinii?

Dzisiejszy świat jest pełen okrucieństwa, chociażby jest wiele zamachów terrorystycznych, ludzie kurczowo trzymają się za kieszenie, są rządni pieniędzy i władzy, liczne oszustwa w mass-mediach, nietolerancji do gejów i lesbijek, rasizm. Nie mówię, że tego wcześniej nie było, ale jak sam już zdążyłeś zauważyć. Media nagłaśniają różne rzeczy i poglądy angażując w to duże grupy ludzi, przez co dochodzi do ogólnych nieporozumień, utrudnionej komunikacji i braku poszanowania godności drugiego człowieka.

Mój kanał na Youtube
Odpowiedz
(27-12-2016, 01:16)legendofyoshi14 napisał(a): Może masz rację z tym, że ludzie mają większą empatię niż kiedyś, ale według mnie egoistów i negatywnych cech, które wymieniłem wyżej, też nie brakuje. Na naszym globie jest siedem miliarda osób :') Czym więcej ludzi, tym więcej problemów.

Dzisiejszy świat jest pełen okrucieństwa, chociażby jest wiele zamachów terrorystycznych, ludzie kurczowo trzymają się za kieszenie, są rządni pieniędzy i władzy, liczne oszustwa w mass-mediach, nietolerancji do gejów i lesbijek, rasizm. Nie mówię, że tego wcześniej nie było, ale jak sam już zdążyłeś zauważyć. Media nagłaśniają różne rzeczy i poglądy angażując w to duże grupy ludzi, przez co dochodzi do ogólnych nieporozumień, utrudnionej komunikacji i braku poszanowania godności drugiego człowieka.

I tym więcej ludzi aby rozwiązywać te problemy.

Jest wiele zamachów terrorystycznych? W latach 70. i 80. Europa Zachodnia była o wiele mniej bezpiecznym miejscem. Przypomnę, że to odnosi się tylko do Zachodniej Europy, a nie do całości. Mimo wszystko statystyki z początku szokują - https://d28wbuch0jlv7v.cloudfront.net/im...1970_n.jpg

Jeśli zaś chodzi o nietolerancję ze względu na kolor skóry czy orientację to też nie jest z tym aż tak źle. W wielu państwach związki partnerskie między osobami tej samej płci są legalne, podobnie jak małżeństwa.

Zamachy terrorystyczne mają na celu radykalizację społeczeństwa, i jeśli nie będziemy przyjmowali uchodźców - bo to terroryści - będzie rosła wzajemna niechęć. O to chodzi właśnie Państwu Islamskiemu - aby skłócić Europę, aby UE się rozpadło.

W ostatnim stuleciu wcale nie było lepiej - wojna koreańska, wojna w Afganistanie, wojny domowe w Afryce - a sama Europa Środkowa była zagrożona wojną nuklearną. O kryzysie na Kubie nie wspomnę. Jako globalne społeczeństwo ciągle się rozwijamy i pędzimy do przodu, przez co jest coraz bezpieczniej. Analiza statystyk dogłębnie pokazuje, że żyjemy coraz lepiej. Odsetek osób żyjących w skrajnej biedzie przez dwadzieścia lat zmalał dwukrotnie. Tak samo jak liczba ofiar kataklizmów naturalnych spadła o połowę w ostatnim stuleciu. Tych optymistycznych trendów jest o wiele więcej - http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,2115...owina.html

Na początku lat 60., zanim na dobre zaczęła się wojna w Wietnamie, Wietnamczycy żyli średnio niewiele dłużej niż 40 lat, a wietnamska kobieta rodziła średnio ponad szóstkę dzieci. Za to przeciętny Amerykanin dożywał 70 i miał dzieci dwójkę. Świat był klarownie podzielony na „pierwszy” i „trzeci”. W pierwszym – mała rodzina i długie życie. W trzecim – duża rodzina i krótkie życie. Dziś na wykresie długości życia i rozrodczości Wietnam leży niemal w tym samym punkcie co USA.

Taka rewolucja dokonała się w wielu krajach Azji – niezliczone statystyki pokażą, że w ciągu ledwie kilku dziesięcioleci spora część ogromnego kontynentu wydostała się z nędzy i bardzo zbliżyła do tak zwanego pierwszego świata. Ci, którzy jeszcze tego nie dokonali – w Azji, Ameryce Południowej i przede wszystkim w Afryce – dogonią resztę w kolejnych dekadach. Ta pewność wynika z analizy tysięcy twardych danych.

Dlatego tak ważne jest, aby do debaty publicznej wprowadzić oparty na danych optymizm. Fałszywe poczucie, że lepiej już było, a teraz jest beznadziejnie i będzie tylko gorzej, prowadzi do społecznej nostalgii, w gorszych przypadkach do apatii, i ułatwia życie różnej maści politycznym manipulatorom. Za to przykłady skutecznie rozwiązanych problemów mogą dawać ludziom wiarę w postęp i pchać ich do pozytywnego działania.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości