Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Tworzenie grafiki: Bloki

Poradnik

Grafika – Tworzenie bloków

W tym poradniku pokażę, jak zrobić niestandardowe bloki do SMBX.
Możliwości jest wiele. Można na przykład połączyć dwie różne grafiki, zmienić jedną, albo zrobić wszystko od podstaw. Pokażę jednak jak zrobić grafikę od podstaw :D

1. Otwieramy jakikolwiek program do rysowania (mi w tym wypadku wystarczy Paint).

2. Dla ułatwienia zróbmy sobie jakąś siatkę 9x9, których kratki mają 16 na 16 piksele. Dlaczego nie 32 na 32 piksele? Bo będzie łatwiej rysować bloki. Jak chcecie, to skopiujcie obrazek, który jest poniżej.

[Obrazek: Panwqmf.png]

3. Najpierw zacznijmy od środkowej kratki. To będzie nasz główny blok, dzięki któremu zrobimy pozostałe osiem kratek. Możesz skorzystać z palet kolorów (ja wybrałem z SMB3) pod tym linkiem: LINK

[Obrazek: kX783jL.png]
4. Najpierw robimy tło, później dorabiamy szczegóły.

[Obrazek: XvaS7L9.png][Obrazek: AICEsVq.png][Obrazek: Ww7CaPa.png][Obrazek: tDEgUsq.png]
5. Później kopiujemy nasz środkowy blok i wklejamy do pozostałych 8 kratek.
[Obrazek: o7Os0ps.png]
6. Teraz robimy krawędzie. Ja zrobiłem je tak:
[Obrazek: FDYEycc.png]
...ale możecie zrobić inne (siatkę zrobiłem na inny kolor, aby nie mieszał się z blokami).

7. Dorabiamy szczegóły.

[Obrazek: PHqziDs.png]

8. Można zaokrąglić krawędzie, żeby nie były takie ''kanciaste''. :) Ja zrobiłem ciemniejsze kolory przy krawędzi.

[Obrazek: ZRbpXEX.png][Obrazek: s6gxr61.png][Obrazek: uL6eCOS.png]
9. Podstawowe bloki są już gotowe! Ale są także inne, np. skośne.

10. Środkowy blok wklejamy 4 razy.

[Obrazek: KKEX0ze.png]
11. Robimy krawędzie po skosie.

[Obrazek: xM07yGL.png]
12. Są jeszcze dłuższe bloki skośne.

[Obrazek: wiKvmGK.png]
13. Jak robimy skośne bloki, potrzebne są też takie, które będą łączyć coś takiego:

[Obrazek: 7sxKwX3.png]
[Obrazek: iwkKKxc.png][Obrazek: ZCZjipl.png][Obrazek: CVUFzVG.png]

...i do dłuższych:

[Obrazek: 7ZgzORY.png][Obrazek: KRi6Wg7.png][Obrazek: qzi0pGP.png]
14. Jeszcze można zrobić takie bloki:

[Obrazek: KzKFIKM.png][Obrazek: CfI42QA.png][Obrazek: G57oh3V.png][Obrazek: gGIWNUr.png][Obrazek: qfVsdRa.png]
15. Zanim zapiszemy bloki, trzeba je powiększyć je dwukrotnie, aby miały rozmiary 32x32.

16. Zapisujemy je! Jeżeli mamy jakieś bloki, które mają mieć jakąś przeźroczystą część, trzeba zrobić jego odpowiednik, tz. block-[NR] → block-[NR]m. Przezroczysta część block-[NR] musi być zamalowana na czarno, a block-[NR]m zamalowana na biało.

[Obrazek: PlVottW.png]

17. Można jeszcze zrobić recolory. Przykład:
 [Obrazek: NKU9x5k.png]
THE END
[Obrazek: c1SoUUq.gif]

[Obrazek: 0yBnvvb.png]
[Obrazek: XrefkSc.png]
[Obrazek: DcjGGEh.png]
Odpowiedz
Teraz to już całkiem wiem jak się robi grafiki. Oprócz NPCs.
My Kanał: https://www.youtube.com/channel/UCf20Obw...SIT88iGQHA

[Obrazek: kmZeSNo.gif]
[Obrazek: hxF5mIO.png]

Mój najważniejszy projekt SMBX 1.3.0.1:
[Obrazek: BgMyTAP.gif]

Epizody:
Kirby Boss Rush- 100% (ukończone) wersja-1.3.0.1
Kowalski11 Adventure- 14% (brak) wersja-1.4.3
SMB - Mushroom Kingdom in Danger- 19% (demo) wersja-1.3.0.1
Przyszłe epizody:
Five Islands (Boss Rush)- 5% (brak) wersja-1.4.3
Odpowiedz
Nie wiem czy takie ustawienie maski nie będzie zbugowane w grafice podczas gry. Raz mi się zdarzyło, że gdy dałem taką maskę, która nie jest czarno-biała to miałem skopany GFX w grze. :v

Niemniej jednak poradnik bardzo pomocny. Nawet nie sądziłem, że bloki można robić w tak prosty sposób. :D
[Obrazek: 18KVW7R.png]
[Obrazek: hK44ha6.png]
[Obrazek: windows_10_user_bar_by_cristiandante20-d9eebf8.png]
[Obrazek: 89nQrS.gif]
[Obrazek: ocsIXD.png]
[Obrazek: lUF3xAC.png]
Odpowiedz
Bardzo dobry tutorial, w sumie wiesz co?
Przypnę go. xD

//Przypięty
Odpowiedz
(27-06-2016, 19:04)Dood napisał(a): Nie wiem czy takie ustawienie maski nie będzie zbugowane w grafice podczas gry. Raz mi się zdarzyło, że gdy dałem taką maskę, która nie jest czarno-biała to miałem skopany GFX w grze. :v
Jeżeli ustawiłeś maskę w .gif to możliwe, że biały/czarny był ciemniejszy/jaśniejszy i to mogło zepsuć gfx.

Można zawsze zrobić czarno-białe xD
[Obrazek: c1SoUUq.gif]

[Obrazek: 0yBnvvb.png]
[Obrazek: XrefkSc.png]
[Obrazek: DcjGGEh.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości