Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Jak odróżnić naukę od pseudonauki?
Nauka mówi: Globalne ocieplenie powoduje głównie człowiek.
Pseudonauka mówi: Człowiek ma marginalny wpływ na globalne ocieplenie bądź globalne ocieplenie nie istnieje. 

Nauka mówi: Poddanie się szczepieniu jest bezpieczniejsze niż nie poddanie się mu.
Pseudonauka mówi: Nie poddanie się szczepieniu jest bezpieczniejsze niż poddanie się mu.

Być może zastanawiacie się, jak dokonałem tego podziału? Uwierzyłem odpowiednim ludziom? Dałem się omamić "lewackiej propagandzie"? Otóż nie! Dysponuję odpowiednimi narzędziami, które pozwalają mi odróżnić naukę od pseudonauki. Zgłębienie ich to nie jest takie hop siup, ale zapewniam, że naprawdę warto. To chyba jedyne sensowne wyjście przy tym zalewie dezinformacji, jaki mamy w internecie. 

Jeśli obawiacie się, że walnę tl;dr, to możecie porzucić obawy. Obalania mitów nauczycie się za pomocą bardzo przystępnego w odbiorze kursu filmowego Denial 101x przygotowanego przez Skeptical Science. Dowiecie się w nim, dlaczego ludzie wierzą w pseudonaukę, w jakie pułapki psychologiczne wpadają i jak można temu przeciwdziałać. Kurs składa się z serii kilkuminutowych filmów. Dostępny z polskimi napisami dzięki portalowi Nauka o klimacie.

Kurs co prawda skupia się na kwestii ocieplenia klimatu, ale wiedza zaprezentowana w nim jest uniwersalna. Na każdej ze stron zejdźcie nieco w dół, by zobaczyć filmy. 

ZROZUMIEĆ KONTROWERSJE WOKÓŁ ZMIANY KLIMATU. CZĘŚĆ 1: KONSENSUS NAUKOWY

ZROZUMIEĆ KONTROWERSJE WOKÓŁ ZMIANY KLIMATU. CZĘŚĆ 2: PSYCHOLOGIA NEGACJONIZMU

ZROZUMIEĆ KONTROWERSJE WOKÓŁ ZMIANY KLIMATU. CZĘŚĆ 3: SZERZENIE NEGACJONIZMU

ZROZUMIEĆ KONTROWERSJE WOKÓŁ ZMIANY KLIMATU. CZĘŚĆ 4: NEGACJONISTYCZNA KOMUNIKACJA

ZROZUMIEĆ KONTROWERSJE WOKÓŁ ZMIANY KLIMATU. CZĘŚĆ 5: WYJAŚNIANIE MITÓW

Zamiast głupkowatych dram i homunculusów które niewiele wnoszą, poświęćcie nieco czasu za przytoczony kurs. Po przebrnięciu przez niego będziecie znacznie bardziej świadomymi ludźmi. A popularne mity okażą się zaskakująco schematyczne i łatwe do wyłapania. :)
Odpowiedz
Ech. Zapomniałem, że tu jest dział "nauka". Proszę o przeniesienie wątku. ;v
Odpowiedz
Przeniesione.
[Obrazek: 18KVW7R.png]
[Obrazek: hK44ha6.png]
[Obrazek: windows_10_user_bar_by_cristiandante20-d9eebf8.png]
[Obrazek: 89nQrS.gif]
[Obrazek: ocsIXD.png]
[Obrazek: lUF3xAC.png]
Odpowiedz
Eee tam, historia i tak jest bardziej zakłamana w różnych rejonach. :P
[Obrazek: BYfKDfF.png]
Odpowiedz
Wszelkie przekłamania i pseudonauka to rak i trzeba je wyplenić, zanim omamią kolejne osoby.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości