Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

[Poradnik] Jak zrobić krótką rozmowę w SMBX?
Jak zrobić krótką rozmowę w SMBX?
Tutek by Hasin
Nie wszyscy potrafią posługiwać się eventami i layerami, dlatego tworzę ten tutorial dla początkujących. Z reguły to jest bardzo proste, ale jeżeli chcesz zrobić skomplikowany mechanizm, musisz się trochę pomęczyć.
1. Na początek ustaw w odpowiedni sposób danego NPC.
NPC (Non-Playing Character) (patrz 1) oznacza osobę, z którą możesz wchodzić w interakcję. Jeżeli chcesz, żeby cos mówiła, w zakładce Message (patrz 2) napisz swój tekst, pamiętając o tym, że SMBX nie czyta Polskich znaków. Zanim jednak ustawisz NPC, ustaw w opcjach (patrz 3) funkcję Friendly na YES, i ewentualnie funkcję "Don't Move" na YES, żeby nasz NPC się nie ruszał.

2. Następny krok - zdarzenia.
Jeżeli chcesz przeprowadzić nieco dłuższą pogawędkę z NPC, musisz zajrzeć do zdarzeń. Wyswietli Ci się takie okienko, jak na screenie. Po lewej stronie (patrz 4) wyswietli Ci się lista Eventów. Kliknij "Add" - Twoim oczom ukaże się "New Event". Aby zmienić jego nazwę, w polu tekstowym wyżej napisz jakąkolwiek nazwę i wcisnij Enter. 
Następnie zaznacz swój nowy Event i przejdź do pola "Message" (patrz 5) i wpisz tam swoją wiadomosc.
Od tego momentu Twoja rozmowa będzie wyglądać następująco:
*Początek*
- Czesc, przyjacielu! Co tam?
- Idę ratować księżniczkę
*Koniec*

Krótko, prawda? Aby stworzyć jeszcze dłuższą konwersację, musisz stworzyć nowy Event, w ten sam sposób jak poprzednio i cofnąć się do tego pierwszego. Po prawej stronie znajdziesz zakładkę "Trigger Event" (patrz 6) - ustalasz tam, do jakiego eventu przechodzisz dalej. Wstawiasz tam drugi event... i masz dłuższą rozmowę. Możesz tak robić aż do 99 eventów, ponieważ taki jest limit. Delay oznacza, w jakim czasie ten następny event się aktywuje.

3. Aktywacja rozmowy.
Tak, niby masz tą swoją długą, wręcz tasiemcową rozmowę, lecz musisz ją jeszcze w jakis sposób aktywować na planszy. W tym celu chwyć ponownie za swojego NPC i przejdź w zakładkę "Events" (patrz 7). Masz tam pięć opcji, nas interesuje tylko "Talk". Najedź na to i ustaw w tej zakładce ten event, który ma ustawioną odpowiedź. Potem postaw NPC.
Gotowe - stworzyłes własną konwersację z NPC!

4. A co, jeżeli chcemy, żeby nasza rozmowa zaczęła się ze startem poziomu?
To też jest możliwe. W takim przypadku otwieramy okno z Eventami i wybieramy event, który ma być startowym, po czym przechodzimy na prawą stronę. Jest tam do zaznaczenia okienko z napisem "Auto Start" (patrz 8). Zaznacz je - od teraz ten event będzie się wyswietlał przy starcie poziomu!

Odpowiedz
A nie czasem jest ograniczenie do 100?
Odpowiedz
@Mech nie, bo jak będziesz miał 99 i spróbujesz postawić następny, przycisk "Add" nie zadziała.
Odpowiedz
Ale wydaje mi się że jeżeli będzie ok. 50 eventów to się gra może wyłączyć. I chyba nie napisałeś że nie można używać polskich znaków.
Odpowiedz
@Mech napisałem wyraźnie w pierwszym punkcie, że "SMBX nie czyta Polskich znaków." :v
Odpowiedz
Kolejny świetnie napisany poradnik. ::) Dobrze je opisujesz.
Nie wiem po co mi sygnatura.
Odpowiedz
@PvZ dzięki, staram się żeby były w miarę zrozumiałe ;v
Odpowiedz
Ten poradnik bardzo mi się przyda. :D
Ja tu będę wchodzić bardzo rzadko, więc nie piszcie tu do mnie na PW

Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/channel/UCt0xEif...HYiikp-jkg

Mój serwer na discordzie: https://discord.gg/0mXzN0i2X6SW8gyQ

[Obrazek: 2db3267615804d94ba15b3752ac570f5.1.gif]

[Obrazek: tP5zk7d.png]
[Obrazek: 41722_zps4bd7862c.gif]
[Obrazek: SyaQg1Z.png]
[Obrazek: windows_10_user_bar_by_cristiandante20-d9eebf8.png]
[Obrazek: hxF5mIO.png]
[Obrazek: lUF3xAC.png]
[Obrazek: r9JfERt.png]
[Obrazek: TtlUdUW.gif]
[Obrazek: .eJwNyMENwyAMAMBdGACbUlTINhZBJC3BCLuvqLu...e3Bg8Q.png]

Pokaż zawartośćSpoiler:
Odpowiedz
Później przetestuję ten poradnik.

/jk. Dobrze opisany wraz ze zdjęciami. Naprawdę polecam dla początkujących, wszystko ładnie i pięknie opisane wraz z formatowaniem tekstu :)
qwertz

whoever now is knocking on your door, is what you truly hope to owe
i'll fly like you. here's a promise now
i'll fly like you~
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości